RÉGI HÁZ FELÚJÍTÁSA VAGY ÚJ HÁZ ÉPÍTÉSE?
Örök dilemma, mi éri meg jobban: ha egy régi házat felújítunk vagy ha újat építünk? Nézzük a legfontosabb érveket az egyik és a másik mellett!
Érvek a régi ház felújítása mellett
- A laikusok által rossz állapotúnak ítélt ház egyáltalán nem biztos, hogy valóban menthetetlen állapotban van. A vásárlás előtt mindig érdemes szakértővel megvizsgáltatni, ha ő jónak ítéli a helyzetet, nyert ügyünk van.
- Ha számunkra nem jár túl nagy kompromisszumokkal a ház helyiségeinek elrendezése, akkor azt saját életstílusunkhoz, kényelmünkhöz tudjuk alakítani.
- Ha jó az állapotuk, olyan szerkezeteket menthetünk meg, amilyeneket már nem készítenek (béléses ajtók, spalettás ablakok…).
- Egy kifejezetten régi ház patinás, értéket sugározhat.
- Ha lemondunk az azonnali átalakításról, legtöbbször beköltözhető, azonnal lakható.
- Mivel általában lakható, ütemezni lehet a felújítási munkákat (nyílászáró csere, gépészeti felújítás…stb.), így emiatt a költségek is előre ütemezhetőek.
- Jó tervezéssel és átgondolt kivitelezéssel jóval alacsonyabb áron lehet az újjal energetikailag szinte teljesen megegyező képességű és komfortfokozatú házunk.
Érvek az új ház építése mellett
- Teljes a szabadságunk, képzeletünknek csak a házépítésre fordított összeg szabhat határt.
- A helyiségek kialakításánál semmiféle kompromisszumot nem kell kötnünk, kifejezetten magunknak, családunknak, később akár gyerekeinknek terveztetjük az ingatlant.
- Új, általunk ismert építőanyagok kerülnek be a házba.
- Ellenőrzött körülmények között épülhet későbbi otthonuk, ami az elérhető minőség szempontjából fontos.
- Csak azt építjük meg, amire tényleg szükségünk lesz.
- Minden szerkezetét, berendezését mi határozhatjuk meg, aminek fontos kihatása van például az energiahatékonyságra.
- Nem ütközünk rejtett hibákba, amelyek az előre tervezettnél későbbre tolják a be nem kalkulált munkálatok miatt beköltözésünk idejét.
- Viszonylag jól tervezhető a várható összköltség.